Ekonomi

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 16 yılın zirvesinde

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 9 baz puan artarak 16 yıl aradan sonra ilk kez yüzde 5’in üzerine çıktı. Bazı Fed yetkililerinin beklenenden güçlü gelen ABD verileri karşısında şahin yorumlar yapmasıyla getiriler bu ay 40 baz puandan fazla arttı.

Fed Lideri Jerome Powell, geçen hafta yaptığı açıklamada, Kasım toplantısında faiz oranlarını sabit tutma eğiliminde olduklarını, ancak dirençli bir ekonominin enflasyon risklerini artırması durumunda yeniden faiz artırımına açık olacaklarını belirtmişti.

Küresel tahvil göstergesinin yüzde 5’lik manevi seviyenin üzerine çıkması, yatırımcıların Fed ve diğer merkez bankalarının, faiz oranlarını artırmayı yakında bıraksalar bile, yapışkan bir enflasyon ortamında borçlanma maliyetlerini hızlı bir şekilde düşürme ihtimalinin düşük olduğunu varsaydıklarını gösteriyor.

TD Securities stratejistleri Gennadiy Goldberg ve Molly McGown bir notta, “Seviyeler yakın vadede cazip görünse de, yatırımcılar teknik zayıflığın ortasında düşen bıçağı yakalamak yerine muhtemelen katalizörleri (jeopolitik riskler veya yavaşlayan veriler gibi) beklemeye devam edecekler” dedi. söz konusu.

haber-kalecik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu