Haber

Çanakkale Kara Savaşları’nın 108. Yıldönümünde Gelibolu Yarımadası Ziyaretçi Akınına Uğradı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 108. yıl dönümü nedeniyle 24-25 Nisan tarihlerinde düzenlenecek törenler öncesinde tarihin en kanlı savaşlarından birine sahne olan Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda hareketli anlar yaşanıyor.

Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen vatandaşlar, “Büyük Zafer”in yıl dönümü nedeniyle Gelibolu Yarımadası’nı ziyaret edecek.

Türkiye’nin farklı yerlerinden yarımadaya turlarla ve bireysel olarak gelenler, başta Hisarlık Tepesi’ndeki Şehitler Anıtı olmak üzere pek çok anıtın bulunduğu şehitliği ziyaret ediyor.

Mezarlıklarda namaz kılan ve Kuran okuyan ziyaretçiler hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmiyor.

Ailesiyle ilk kez İstanbul’dan Şehitler Abidesi’ni ziyaret etme fırsatı bulan Ayhan Ekşi, uzun süredir mezarlıkları ziyaret etmeyi planladığını söyledi.

Şehitlikleri dolaşırken hissettiği duyguları dile getiremediğini anlatan Ekşi, “Buraya geldiğimde o kadar heyecanlandım ki içimdeki duygu tarif edilemez. Şehitlerimizi manevi duygularla, onları anmak ve anmak için ziyarete geldik. dua etmek.” söz konusu.

Muğla’nın Fethiye ilçesinden gelen Mahmut Koç, geçmişle gurur duyduklarını belirterek, Şehitler Abidesi’ne yıllar önce geldiğini, çevredeki düzenlemelerin ardından şimdiki halinin eskisinden de güzel olduğunu söyledi. alan.

Gezi sırasında bölgede savaşanların duygularını anlamaya çalıştıklarını vurgulayan Koç, “Bunu gelecek nesillere aktarmakla sorumluyuz” dedi. dedi.

Tokatlı Erkan Gezer de Çanakkale Savaşı’nın asırlarca unutulmayacak bir olay olduğunu belirtti.

Şehitlikleri ziyaret ederken duygulandıklarını ifade eden Gezer, “Buraya bize ve bizden sonraki gençlere ecdadımızın, ecdadımızın bu vatanı ne kadar yaşattığını göstermek için geldik. Çok duygulandık, çok büyük bir olay. Bütün gençlerimizin buraya gelip görmelerini istiyorum, bir kez daha şahit olduk.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu