Haber

Dünya Güreşinde Şampiyonluğu Paylaşmak

Dünya Güreş Birliği (UWW) Yürütme Konseyi, Dünya Güreşinde görülmemiş bir karar aldı. Dünya Şampiyonası’nda 87 kiloda finalde karşılaşan Ali Cengiz ile Macar David Losonczi’yi birlikte şampiyon ilan ettiler.

Eylül ayında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda Ali Cengiz, grekoromen stil 87 kilo final maçında Macar David Losonczi ile karşı karşıya geldi ve karşılaşmayı 8-7 kazanarak dünya şampiyonu oldu.

Ancak Macaristan Federasyonu Dünya Güreş Birliği’ne (UWW) başvurdu. UWW Yönetim Kurulu Lideri Nenad Laloviç’in de katıldığı toplantıda, güreş tarihinde benzeri görülmemiş bir karara imza attı. Toplantıda karşılaşmanın videosunu inceleyen UWW yönetimi, hakemlerin hata yaptığını ve bu nedenle her iki sporcuyu da dünya şampiyonu ilan ettiğini resmi internet sitesinde duyurdu. Açıklamada, inceleme sonunda maçın hakemleri, David’in son saniyelerde Ali Cengiz’i pin pozisyonunda yakaladığını ve pini vermediğini belirterek, her iki sporcuyu da dünya şampiyonu ilan etti.

Güreş yetkilileri, kararın skandal olduğunu ve bundan sonra tüm madalya maçlarında benzer olayların yaşanabileceğini vurguladı. Her maçın ardından itiraz kapısı açıldı. Her maçın sonunda hakemlerin vereceği kararların değerlendirileceği ve yeni skandal kararların ortaya çıkacağı söylendi. Güreş tarihinde eşi benzeri olmayan bir kararın alındığı söylendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu