Haber

Havalimanlarında Yolcular İçin Uçuş Öncesi Tartım Dönemi

Yeni Zelanda’nın ulusal havayolu şirketi Air New Zealand, yolculardan uçmadan önce tartılmalarını istemeye başladı. Uygulamanın amacının, kalkış ve iniş sırasında pilotlara kolaylık sağlamak olduğu belirtildi.

Şirket, ilk etapta 1 ay boyunca 10 bin yolcuyu tartarak uygulamayı devreye alacak.

Euronews’te yer alan habere göreHavayolu şirketi, “müşteri gizliliği ilkesi” gereği tartıdaki sonuçları başka kişilerin görmesine izin verilmeyeceğine, hava yolu şirketi çalışanlarının dahi müşterilerin kiloları ile ilgili bilgilere ulaşamayacağına dikkat çekti.

Havayolu temsilcisi Alastair James, basına yaptığı açıklamada, “Yolcular, kargo, uçakta verilecek yiyecek ve içecekler, el eşyaları, yolcular dışındaki mürettebat dahil, uçakta olan her şeyi tartacağız. Bu uygulama ile uçağın ortalama ağırlığını hesaplamaya çalışıyoruz.” söz konusu.

Bu uygulamanın yolcu güvenliği için yapıldığını belirten James, müşterilerin endişelenmesine gerek olmadığını ifade etti.

Ulusal istatistiklere göre, ülkedeki obezite oranındaki artış bu anketin gerçekleştirilmesinde değerli bir rol oynamıştır.

Şu anda yetkililer, 13 yaş üstü yolcular için ortalama 86 kilo el bagajı baz alıyor.

2004 yılı öncesinde el bagajı dahil kişi başı ortalama 77 kilo kriter olarak alınıyordu.

Ülkede yakın zamanda yapılan bir araştırma, yetişkin nüfustaki obezite oranının ortalama yüzde 31’den yüzde 34’e çıktığını ortaya koydu.

Çocuklarda bu oran yüzde 10’dan yüzde 13’e çıktı. Bugün başlayan anket 2 Haziran’da sona erecek.

haberbozyazi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu