Haber

Kazan’a “Kahraman” unvanı verilmesinin 7. yılı kutlandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin önlenmesinde sembol mekânlardan biri olan Ankara’nın Kazan ilçesine TBMM tarafından “Kahraman” unvanı verilmesinin 7’nci yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi. 15 Temmuz 2016.

Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kahramankazan 15 Temmuz Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği önünde düzenlenen etkinlikte, bazı kişilerin ilçe adını söylerken “Kahramankazan” ismini kullanmaktan kaçındığını gördüğünü belirterek, “Eskiden olduğu gibi” dedi. O gün tüm Türkiye’de Kahramankazanlılar olarak canımızı hiçe saydık, milli bir fedakarlık yaptık.” “Birlik ve demokrasimizi korumak için sokaklara çıktık. 15 Temmuz direnişi Türk tarihinin ender olaylarından biridir, bu büyük kahramanlık destanını kimsenin küçümsemesine izin veremeyiz.” söz konusu.

Sivil iradenin demokrasiye ve Cumhuriyet’e destek verdiğini vurgulayan Oğuz, “O gece bizi sokaklara çıkaran güç Allah’a olan inancımız, vatanımıza bağlılığımız, demokrasiye bağlılığımızdı. bu duygu ve mücadeleler en çok yaşandı, kahramanlık unvanına layık görüldük.” ” dedi.

Dernek Başkanı Cafer Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa çıkan ilçe halkının, Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı önünde destansı bir mücadele verdiğini belirtti.

Akın, bu mücadelenin ardından 25 Ekim 2016’da TBMM’de tüm partilerin oybirliğiyle Kazan ilçesinin “Kahraman” unvanına layık görüldüğünü ve adının “Kahramankazan” olarak değiştirildiğini anlattı.

Kaymakam Abdullah Selim Parlar, şehit yakınları ve gazilerin katıldığı tören, namazın ardından mehter gösterisiyle sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu