Haber

Tunus’ta güvenlik güçlerinden yönetim karşıtı gösteriye müdahale

Tunus’ta muhaliflerden oluşan Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin idaresi protesto için düzenlemek istediği gösteriyi güvenlik güçleri engelledi.

Emel Partisi Siyasi Komite Lideri ve Ulusal Kurtuluş Cephesi kurucusu Ahmed Necib eş-Şabbi, başşehir Tunus’taki Habib Burgiba Caddesi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bugün yapmayı planladıkları şovun güvenlik güçleri tarafından engellendiğini belirten Şabbi, “Bugün bu meydanda Filistin Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın ölüm yıl dönümü sebebiyle anma toplantısı ve mevcut yönetimi protesto etmek için gösteri düzenleyecektik. Fakat güvenlik güçlerinin engel olması nedeniyle meydanda toplanamadık.” dedi.

Şabbi, güvenlik güçlerinin şovda kullanılacak hoparlörlerin de meydana girmesine müsaade vermediğini söyleyerek, şovun hukuka karşıt halde engellendiğini, aksiyonu ileri bir tarihe ertelediklerini kaydetti.

Ulusal Kurtuluş Cephesi üyelerinden avukat ve eski Milletvekili Samir Dilo ise şov için İçişleri Bakanlığından müsaade aldıklarını, buna karşın şovun engellendiğini savundu.

Şabbi öncülüğünde 31 Mayıs’ta kurulan Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne ülkenin önde gelen partilerinden Nahda Hareketi, Tunus’un Kalbi Partisi, Onur Koalisyonu, Tunus İrade Hareketi ve Emel Partisi’nin yanı sıra Darbeye Karşı Vatandaşlar Teşebbüsü ile bağımsız siyasetçiler dayanak veriyor.

Tunus’taki siyasi kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in 25 Temmuz 2021’de açıkladığı olağanüstü kararlar, ülkede bir tür “istisnai durum” oluşmasına yol açtı.

Meclisin çalışmalarını donduran ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Said, 22 Eylül 2021’de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını büsbütün kendine bağladı.

Cumhurbaşkanı Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkışın yol haritası” ile ülkede 25 Temmuz 2022’de Anayasa değişikliği referandumu, 17 Aralık 2022’de de erken genel seçim yapılacağını duyurmuştu.

Tunus’ta birtakım kesitler, Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu