Haber

Yemen hükümeti: Husiler, Sana’a’yı yağmalayarak demografik yapıyı değiştirmeye çalışıyor

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, İran destekli Husilerin Sana’a’da kontrol ettikleri bölgeleri yağmalayarak bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Bakan İryani, Yemenli yetkiliye yaptığı açıklamada, “Son 3 ayda zirveye ulaşan başkent Sana’da Husilerin kendilerinden olmayanların ev ve topraklarına yönelik sistematik yağmalarına” tepki gösterdi. ajans SABA.

İryani, Husilerin kendilerine ait olduğunu iddia ederek toprak ve mülkleri yağmaladığını, bölge halkını bu şekilde göçe zorladığını ve diğer şehirlerden milislerini buraya konuşlandırdığını söyledi.

Husilerin yıllardır tüm Yemenlileri kucaklayan Sana’a’nın demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını ifade eden İryani, bunun toplumsal barışı, toplumsal dokuyu ve bir arada yaşamayı tehdit ettiğini vurguladı.

İryani, uluslararası toplumdan Husilere kontrol ettikleri bölgelerdeki sistematik yağmalarına son vermeleri için baskı yapmasını istedi.

Yemen’deki İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu